گروپ دیزاین

امنیت وایبر و واتس اپ و لاین

قطعا شما نیز از جمله کاربرانی هستید که با وایبر یا واتس اپ یا نرم افزارهای مشابه، پیام رسانی می کنید و قطعا از مزایای این نرم افزار ها به خوبی بهره مند هستید؛ اما این نرم افزارهای پیام رسان تا چه اندازه مطمئن هستند و چقدر پیام هایی که شما با آن ها می فرستید، مشخصات امنیتی دارند؟ آیا طراح نرم افزار می تواند پیام های شما را بخواند؟
به گز ارش «تابناک»، هنگامی که صحبت از پیام رسانی به شکل آنلاین می شود، می توان از حدود دو دهه وجود نرم افزارهای مربوط در فضای اینترنت سخن گفت؛ اما به تازگی این حوزه به فضای موبایل منتقل شده و بیشتر پیام رسانی های آنلاین از طریق Appهای موبایل نظیر وایبر، واتس اپ و مانند آن صورت می پذیرد.

البته در این میان کاربران اقدام به انتخاب نرم افزار خود از میان هزاران گونه متفاوت از ابزارهای پیام رسان می کنند و در حالی که ممکن است، شمار بسیاری از نرم افزارهای محبوبی همچون وایبر یا واتس اپ استفاده کنند، دیگرانی هم هستند که به دنبال نرم افزارهای امن و مطمئن می گردند.

از همین روی بنیاد Electronic Frontier به تازگی گزارشی را منتشر کرده که در آن اقدام به مقایسه یک دو جین از نرم افزارهای پیام رسان کرده است که در بین آن ها چهره های شناخته شده ای همچون وایبر و واتس اپ و اسنپ چت و اسکایپ دیده می شود. البته این مقایسه، مقایسه ای امنیتی است که در هفت شاخص متفاوت ضریب امنیتی این نرم افزار ها را بررسی و مقایسه کرده است.
برای هر یک از این نرم افزا ها هفت شاخص زیر بررسی شده است؛

۱ ـ آیا پیام حین انتقال رمزگذاری می شود؟

۲ ـ آیا طراح و منتشر کننده نرم افزار قادر به خواندن پیام ها هست؟

۳ ـ آیا مخاطبان قابل تأیید هستند؟

۴ ـ اگر گذرواژه لو برود، آیا پیام های قبلی امن هستند؟

۵ ـ آیا کد نرم افزار Open Source بوده یا تنها در اختیار طراح آن است؟

۶ ـ آیا طراحی امنیتی نرم افزار مستند و قابل دسترس است؟

۷ ـ آیا کد نرم افزار به تازگی بازبینی امنیتی شده است؟

برای نمونه در این گزارش اشاره شده که وایبر، یکی از بد ترین نرم افزارهای پیام رسان به لحاظ امنیتی است و واتس اپ نیز چندان چنگی به دل نمی زند.
همچنین درباره هر یک از این شاخص های امنیتی می توانید در پایان این گزارش شرح مفصلی بخوانید. همان گونه که می بینید، بیشتر نرم افزارهای مورد بررسی در این تجزیه و تحلیل نتوانسته اند نمره قبولی بگیرند. تنها نرم افزارهای زیر توانسته اند از همه آزمایش ها موفق بیرون آیند؛

نرم افزار CryptoCat برای iOS و MAK و مرورگر ها

ابزار ChatSecure + orbit برای iOS و اندروید

Signal تنها برای iOS

Silent Circle برای اندروید و iOS

Silent Text برای اندروید و iOS

TextSecure برای اندروید

البته شاید همه این شاخص ها برای شما اهمیت یکسان نداشته باشد. خود بنیاد EFF نیز به این موضوع اشاره کرده که این گزارش به تنهایی ملاک دقیقی نیست و در آینده نزدیک، گزارشی تحلیلی از کارایی و امنیت این ابزار ها همزمان منتشر خواهد کرد.

مطالب مرتبط

FOLLOW US
مقالات و اخبار سایت
مقالات سایت
نمونه کار
نمونه کار ها
facebook telegram linkdin google+
تماس با گروپ دیزاین|09360915428

البرز.کرج. رجایی شهر.۱۲شرقی.فازیک.پلاک ۱۰
02634492462
09360915428

ایمیل پشتیبانی : info @ groupdesign.ir
facebook google plus instagram twitter aparat pinterest

درباره گروپ دیزاین

گروپ دیزاین با 8 سال تجربه و فعالیت در محیط مجازی و تجارت الکترونیک یکی از فعالان باتجربه در این حوزه می باشد و با طراحی سایت های تجاری و شرکتی و شخصی متعدد با برترین طراحان ایرانی عضو تیم ، هم اکنون با تحقیق و تجربه و با کادری حرفه ای و مجرب آماده ارائه سرویس های مبتنی بر وب می باشد.گروپ دیزاین با اهدافی بزرگ و آرمان گرایانه پا به عرصه تجارت بین المللی نهاد و از همان ابتدا با رویکردی انقلابی در زمینه طراحی و توسعه وب سایت، توانسته است تا به امروز در این مسیر استوار و ثابت قدم باقی بماند.