گروپ دیزاین | ارائه دهنده خدمات نوین

رابط کاربری (UI) چیست؟

 ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

رابط کاربری (UI) چیست؟

در این مقاله از گروپ دیزاین به بررسی عناصر مهم رابط کاربری خواهیم پرداخت و نکات مهم در طراحی رابط کاربری وب سایت را بیان خواهیم کرد.

اولین ویژگی مهم هر محیط و رابط کاربری این است که کاربر بتواند به سادگی با آن ارتباط برقرار کند. امروزه در طراحی وب اپلیکیشن و طراحی سایت ریسپانسیو آن هایی محبوبیت بیشتری دارند که سرعت پاسخگویی بالایی به نیاز کاربر داشته باشند.

تعریف رابط کاربری (UI)

UI مخفف عبارت User Interface به معنای رابط کاربری می‌ باشد. در بحث فناوری اطلاعات به هر چیزی که از طریق فعل و انفعال با آن ، بتوان با صفحه نمایش کامپیوتر ارتباط برقرار کرد رابط کاربری گفته می‌ شود.

یک رابط کاربری می‌ تواند مجموعه‌ ای از دستور ها یا تصویر‌ ها باشد. در صورتی که ارتباط کاربری به صورت دستور باشد، این ارتباط با درج دستور ها توسط کاربر صورت می‌ پذیرد و در صورتی که رابط به صورت تصویری باشد کاربر با انتخاب از میان چندین گزینه با برنامه ارتباط برقرار می‌ کند.

رابط کاربری یکی از مهم ‌ترین بخش‌ های یک برنامه می‌ باشد، چرا که مشخص‌ کننده‌ ی سهولت یا دشواری یک برنامه جهت انجام پروسه مورد نیاز کاربر است. نوع بصری رابط کاربری که با عنوان GUIs شناخته می‌ شود و مخفف عبارت Graphical User Interface است متداول‌ ترین نوع رابط کاربری می ‌باشد که تعامل با برنامه را بسیار آسان و جذاب می ‌سازد.

تمرکز طراحان رابط کاربری بیشتر بر پیش‌ بینی این موارد است که کاربر چه نیاز هایی ممکن است داشته باشد و تلاش می‌ کنند تا اطمینان حاصل کنند که رابط کاربری دارای عناصری است که دسترسی و فهمیدن آن ‌ها برای کاربر آسان ریاست.

به طور کلی UI شامل مفاهیمی چون طراحی تعاملی، طراحی بصری و معماری اطلاعات می ‌باشد.

انتخاب عناصر رابط کاربری

طراحی رابط کاربری مناسب در طراحی سایت علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند انجام کار و جلب رضایت مشتری باعث صرفه‌ جویی در هزینه‌ های کلی نیز خواهد شدبه طور کلی عناصر رابط کاربری به صورت زیر دسته ‌بندی می ‌شوند:

کنترل‌ های ورودی:

شامل دکمه‌ ها، فیلد‌ های متنی، چک ‌باکس ‌ها، دکمه‌ های رادیویی، فیلد های داده و …

بخش‌ های ناوبری:

شامل اسلاید ‌ها، فیلد های جستجو، تگ ‌ها، آیکن‌ ها و …

بخش‌ های اطلاعاتی:

شامل جعبه ‌های پیام، نوار پیشرفت (Progress bar)، آگاه‌ سازی ‌ها و …

رابط کاربری نهایی ترکیبی از عناصر فوق می‌ باشد. انتخاب نوع عناصر و چگونگی به کار گیری آن ‌ها بسته به نوع رابط کاربری متفاوت خواهد بود و چیدمان مناسب عناصر بسیار حائز اهمیت می‌ باشد.

پیشنهاد گروپ دیزاین : ۱۴ ابزار طراحی UI و UX یا طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

نکاتی که می‌بایست در طراحی رابط کاربری مد نظر قرار گیرند

انتخاب نوع و روند طراحی رابط کاربری به شناخت طراح از کاربر شامل اهداف کاربران، مهارت ‌های آن ‌ها، ترجیحات و تمایلات آن‌ ها بستگی دارد. با شناخت کافی از کاربران و در نظر گرفتن موارد زیر می‌ توان رابط کاربری مناسبی طراحی کرد:

  • ساده نگه‌داشتن رابط: بهترین رابط کاربری رابطی است که علاوه بر جامعیت تا حد ممکن ساده باشد. حتی‌ المقدور می ‌بایست استفاده از عناصر مختلف را کاهش داد.
  • طراحی هدفمند صفحات: باید در نظر داشت که رابطه بین آیتم‌ های یک صفحه و ساختار محتوایی آن صفحه بسیار حائز اهمیت می ‌باشد. جایگذاری صحیح آیتم ‌ها می‌ تواند توجه کاربر را به مهم ترین نقاط صفحه جلب کرده و از هدر رفت وقت جلو گیری کند.
  • استفاده استراتژیک از رنگ و بافت: با استفاده از رنگ و نور و تضاد میان آن‌ ها علاوه بر اینکه می ‌توان توجه کاربران را به بخشی جلب کرد می ‌توان توجه آن ‌ها نسبت به بخش ‌های غیر ضروری را کمرنگ کرد.
  • استفاده از تایپوگرافی مناسب: استفاده از فونت مناسب تأثیری زیادی در خوانایی محتوا دارد. بولد کردن متون در مواقع لزوم، استفاده از سایز های مختلف فونت و … می‌ تواند تمرکز کاربر هنگام مطالعه متون را افزایش دهد.

رابط کاربری رابط کاربری (UI) چیست؟

رابط کاربری در طراحی وب سایت

طراحی وب سایت نیز همانند سایر مفاهیم دنیای IT اصول و قوانینی دارد که با در نظر گرفتن آن ‌ها می‌ توان به نتیجه مطلوبی دست یافت. طراحی رابط کاربری مناسب در وب سایت جزو مهم ‌ترین مراحل طراحی یک وب سایت می ‌باشد. یک طراح رابط کاربری برای وب سایت با استفاده از نرم‌ افزار های گرافیکی مثل photoshop و illustrator ظاهر سایت را طراحی می ‌کند و سپس با تبدیل آن ‌ها به کد ‌های Html، Css و … بر روی شبکه اینترنت قرار می‌ دهد.

امروزه نقش طراحان رابط کاربری در طراحی وب سایت‌ ها بسیار مؤثر می ‌باشد و وب سایتی که ظاهر مناسبی نداشته باشد هر قدر هم محتوای مناسبی داشته باشد نمی‌ تواند آن‌ چنان که شایسته است در جلب توجه مساعد مخاطب خود موفق باشد.

با پیشرفت فناوری وب روش‌ های مختلفی برای طراحی رابط کاربری ایجاد شده است که بسته به نوع کاربری وب سایت و نیاز کاربر متفاوت می ‌باشد.

همانطور که عنوان شد یک رابط کاربری مناسب برای وب سایت می ‌بایست زیبایی، سادگی و جامعیت را توامان با هم داشته باشد.

چرا UI مهم است؟

طراحی رابط کاربری بخش مهمی از ایجاد یک تجربه کاربری مثبت با یک محصول یا خدمات است. بیشتر کاربران تعیین می کنند که آیا یک محصول یا خدمات را خیلی سریع بر اساس ظاهر طراحی و قابلیت دسترسی طراحی می کنند.

مسئولیت اصلی یک طراح ایجاد واسطه هایی است که کاربر بسیار کارآمد و قابل استفاده می داند. به همین دلیل است که طراحان در تلاشند تا نیاز های کاربر را به طور کامل درک کنند و زمینه ای را که در آن با محصول تعامل می یابد، تحقیق کنند. کاربران باید بتوانند در هنگام تعامل با محصول ، اهداف و وظایف خود را در حد امکان بدون نیاز به انجام برسانند و همچنین از این تجربه لذت ببرند.

به عبارت ساده ، یک رابط کاربری خوب مهم است به این علت که می تواند بازدید کنندگان بالقوه سایت را به خریداران تبدیل کند زیرا تعامل بین کاربر و وب سایت شما را آسان می کند. اصل تمرکز UI روی زیبایی شناسی است و قصد پیشرفت زیبا شدن UI را دارد و دائم در تلاش است تا کاربر از UI راضی باشد.

طراحی UI در مقابل طراحی UX

اگرچه ویژگی های بسیار متفاوت،  UI خوب به UX کار آمد یا تجربه کاربر بستگی دارد و بالعکس. برای ایجاد محصولی مؤثر و موفق، هر دو حوزه باید منسجم و مناسب باشند. هنگامی که هر دو منطقه به خوبی اجرا شوند ، نتیجه محصول واقعاً شگفت انگیز و در دسترس است.

یک طراح رابط کاربری مسئول توسعه جنبه های بصری رابط کاربری است. رابط کاربر از جنبه های طراحی تشکیل شده است که به کاربر امکان تعامل با یک سرویس یا محصول را می دهد. نگرانی اصلی یک طراح UI ، نگاه کلی و محصول نهایی است.

از طرف دیگر یک طراح UX نحوه عملکرد رابط کاربری را توسعه می دهد. دغدغه اصلی یک طراح UX این است که چگونه کاربر با یک محصول ارتباط برقرار می کند و چه چیزی از کل تجربه خارج می شود. در طی مراحل طراحی ، هر دو تیم معمولاً از نزدیک با هم همکاری می کنند. همکاری و ارتباط مداوم آنها برای ایجاد یک رابط کاربری مؤثر ، بصری و جذاب به نظر می رسد.

طراحان رابط کاربری تلاش می کنند انتظارات کاربران را پیش بینی کنند ، بنابراین تحقیقات کمی به آگاهی از کل روند کمک می کند. آنها باید در مورد زبان بصری تصمیم بگیرند که منجر به محتوا و کلاس برنامه در حال توسعه باشد. آنها می توانند با پی بردن به ترجیحات و انتظارات کاربر ، به روند کار کمک کنند. به عنوان مثال ، تحقیقات ممکن است کشف کنند که مخاطب هدف اشکال جسورانه را نسبت به نماد های مشخص ترجیح می دهد.

 

0 0 vote
Article Rating
مشترک ها
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
گفتگو از طریق واتس آپ